Album na zdjęcia

Chcąc zamówić, bądź kupić album u introligatorki masz do podjęcia kilka decyzji. W tym wpisie opowiem jak wybrać swój wyjątkowy album na zdjęcia wklejane.

dziewczynka ogląda album na zdjęcia

Na początek rodzaj grzbietu: wybrać album szyty czy śrubowany?

grbiety albumów na zdjęcia

 

W albumie szytym, jak sama nazwa wskazuje karty połączone są nicią i dodatkowo sklejone na grzbiecie.
Podstawową zaletą albumu szytego jest to, że po rozłożeniu leży idealnie na płasko. To przydatna cecha nie tylko podczas przeglądania zdjęć, ale zwłaszcza jeśli chcesz w albumie oprócz zdjęć dodać opisy lub inne ozdobniki.

W albumie śrubowanym grzbiet jest większy. Karty zbierane są wraz z oprawą, następnie przez wywiercone w nich otwory łączone specjalnymi śrubami. Ten rodzaj albumu nie będzie tak swobodnie się otwierał jak oprawa szyta, ale jest on trwalszy i na pewno lepiej sprawdzi się np. jako album na zdjęcia dla dziecka. Drugą jego zaletą jest możliwość rozkręcenia, wyjęcia lub dodania strony, albo zmiany ich kolejności.

 

Kolor kart w albumie, czyli dlaczego zazwyczaj wybieram album na zdjęcia z czarnymi kartkami.

Wybór koloru kart w albumie zależy od tego jakie zdjęcia będziemy do niego wklejać. Jaka jest paleta barw, czy może są to zdjęcia czarno-białe. Z jakiej okazji album przygotowujemy: czy będzie to album na zdjęcia ślubne, czy z sesji noworodkowej etc.

Moje wspomnienie z dzieciństwa to tradycyjny album na zdjęcia z czarnymi kartkami. Pożółkłe odbitki rodzinnych fotografii miały w sobie jakąś magię i chyba dlatego właśnie takie lubię najbardziej i sama najczęściej wybieram. Do tego w ostatnich latach pojawiła się cała gama cienkopisów, którymi możemy również na czarnych kartach dodawać podpisy i ozdobniki. Dzięki temu coraz częściej pary młode wybierają także księgę gości weselnych z czarnymi kartami na swój ślub uzupełniając ją dodatkowo o zdjęcia instax czy zdjęcia z fotobudki.

Jednak jako album na zdjęcia z I Komunii Świętej, czy Chrztu polecę zdecydowanie karty kremowe, a dla miłośników naturalnych klimatów karty z brązowej tektury typu kraft.

album na zdjęcia

Oprawa albumu.

W swoim wzorniku mam kilkanaście kolorów płótna do wyboru. Od pastelowych, które najczęściej są oprawą pierwszego albumu dziecka, po eleganckie bordo, czy butelkową zieleń i klasyczną czerń.

Mnie najbliższy jednak jest naturalny len. Oprawa z płótna lnianego może zostać czysta lub zadrukowana. Stworzyłam całą kolekcję ilustracji i deseni dostępną do personalizowania swoich opraw. Powiem w sekrecie, że jestem z nich strasznie dumna i to one sprawiają, że moje albumy są wyjątkowe 😉

Personalizowany album na zdjęcia.

Większość albumów jakie mam w ofercie można w jakimś stopniu spersonalizować.
Pierwsza opcja to album z okienkiem, w którym może się znaleźć dowolna treść. Może to być tekst z prostą ramką albo któraś z moich, specjalnie w tym celu przygotowanych ilustracji. Może to być album z imieniem, z datą ślubu, imionami pary młodej etc.

Druga możliwość to nadruk na lnie. Może to być znowu jedna z moich ilustracji z dowolnym tekstem lub ilustracja przesłana przez zamawiającego. Możesz na przykład wykorzystać motyw z zaproszenia ślubnego tworząc księgę gości weselnych i album ślubny w jednym klimacie. (Tu ważna uwaga- zawsze proszę o zachowanie zasad prawa autorskiego, uzyskanie zgody autora na wykorzystanie grafiki!)

Dodatkowo jeśli ma to być album na prezent możecie dodać na pierwszej stronie życzenia, motto, cytat lub dowolną dedykację.

Albumy z personalizacją w okienku dostępne są w sklepie od ręki. Więc nawet jeśli trochę za późno wpadniesz na pomysł sprezentowania komuś takiego, to zawsze znajdziesz coś gotowego, na przykład klasyczny album lniany.

Na realizację albumów z personalizowanym nadrukiem, lub inne, które nie zestawienia które nie są w sklepie dostępne potrzebuję więcej czasu. Jeśli chcielibyście moimi rękami stworzyć swój idealny album to napiszcie do mnie i razem ustalimy wszystkie szczegóły, przygotuję wizualizację i określę możliwy termin realizacji.

Rozmiary albumów.

To może zaczynając od najmniejszych, czyli albumów harmonijkowych. Mały album, którego karty rozkładają się w formie harmonijki i mieszczą od 9 do 15 zdjęć. To idealny album na zdjęcia z sesji, podziękowanie dla rodziców albo prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Do wyboru są dwa rozmiary takich albumów: mniejszy album na zdjęcia 10×15 cm (ten mieści do 15 zdjęć) i większy album na zdjęcia 13×18 cm (mieści do 9 zdjęć). Na schemacie poniżej to te dwa beżowe od lewej.

Klasyczne albumy na zdjęcia zarówno szyte jak i śrubowane występują u mnie w trzech rozmiarach (poniżej podaję rozmiar kart, całkowity format oprawy różni się w zależności od rodzaju grzbietu):

Mały album kwadratowy: 21×21 cm
Album A4 poziomy: 21×30 cm
Duży album kwadratowy: 30×30 cm

 

No i na koniec moje ulubione pytanie: ile zdjęć mieści się w albumie?

Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna: to zależy! Od tego jaki format albumu i odbitek wybierzecie, ile kart będzie w albumie i czy będziecie go wypełniać jedno, czy dwustronnie…  Ale żeby chociaż trochę ułatwić sprawę poniżej przedstawiam schemat kart albumu z poszczególnymi rozmiarami odbitek. To tylko kilka przykładowych układów, możecie z nimi dowolnie eksperymentować.

 

To chyba wszystko co warto wiedzieć na początek. Mam nadzieję, że ten wpis będzie pomocny przy albumowych wyborach, a po więcej inspiracji zapraszam na mój profil instagramie

ściskam

Milena | introligatorka

Dodaj komentarz